Постинг
15.02.2007 11:24 -
Изложба „Обезлюдяващи се градове” (21.02. - 02.03.)
Автор: roads
Категория: Технологии
Прочетен: 1678 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 15.02.2007 11:37
Прочетен: 1678 Коментари: 0 Гласове:
0
Последна промяна: 15.02.2007 11:37
Покана за изложбата:
УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ И ПРИЯТЕЛИ
имаме удоволствието да ви поканим на откриването на изложба
„Обезлюдяващи се градове”
на
21.02. от 19:00ч.
Студио Даухаус –
независимо пространство за изкуство
Ул. Вихрен 9, кв. Павлово
Ет.3 на завод Геоприбор
Изложбата продължава до 03.03.
Програма:
www.shrinkingcities.com Обезлюдяващ се град* се превърна в архитектурен термин, за онези градове, които намаляват драстично броя на населението си, вследствие замиране на индустрията, процесите на глобализация и нарастването на мегаполисите. От своя страна, обезлюдените градове като Лайпциг/Хале, Манчестър/Ливърпул, Детройт или Иваново се оказват лупа, през която екип от архитекти, културолози, социолози, икономисти и художници осмислят през проблемите на урбанизма процесите, които движат съвременността, променяйки пространството, практиките, порядките и средата, в която живеем. Изложбата на международния проект в София ползва друг фокус. Тя преобърнато поставя проблемите на обезлюдяването в средата на пренаселващия се град. В столицата, която след 1989г. постепенно се наложи като основен икономически притегателен център, сред процесите на приватизация, обедняване на населението и цялостната икономическа промяна, пред която се изправи българското общество.
В изложбата, която в София ще бъде показана в Студио Даухаус, са включени работи, създадени в рамките на проект „Обезлюдяващи се градове” за четирите избрани региона: Лайпциг/Хале, Манчестър/Ливърпул, Детройт и Иваново (Русия). На вниманието на публиката са 15 произведения на художници, архитекти, режисьори, графици, културолози и социолози, сред тях има работи на Антье Еман, Михаел Бауте, Харун Фароки, Клеменс фон Ведемайер, Сава Митурич, Сергей Митурич и Джон Дейвис. „Обезлюдяващи се градове” бе показана вече в Русе, (http://shrinkingcities.com/352.0.html) като в изложбата бе включен и видео филма на Камен Стоянов „Места, където светът се разпада”.
В София тя ще включва и видео клипа на Иво Иванов „Sofia, Bulgaria”, осъществен съвместно със Сдружение за градски изследвания със средствата на изкуството X-TENDO.
В рамките на изложбата в Студио Даухаус ще се състоят презентации и дискусии по темите:
* терминът “shrinking city” е разработен от Филип Освалд. Главен куратор и инициатор на проект „Обезлюдяващи се градове”.
- 21.02., 19:00 ч. – Откриване
- 23.02., 19:00ч. – „Горещи визуални град(ове)”, Лъчезар Бояджиев
- 28.02., 19:00ч. – „Биополитика и градско пространство”, Момчил Христов и Ана Антова
- 02.03., 19:00ч. – „Модели на изоставяне”, Вероника Цекова
www.shrinkingcities.com Обезлюдяващ се град* се превърна в архитектурен термин, за онези градове, които намаляват драстично броя на населението си, вследствие замиране на индустрията, процесите на глобализация и нарастването на мегаполисите. От своя страна, обезлюдените градове като Лайпциг/Хале, Манчестър/Ливърпул, Детройт или Иваново се оказват лупа, през която екип от архитекти, културолози, социолози, икономисти и художници осмислят през проблемите на урбанизма процесите, които движат съвременността, променяйки пространството, практиките, порядките и средата, в която живеем. Изложбата на международния проект в София ползва друг фокус. Тя преобърнато поставя проблемите на обезлюдяването в средата на пренаселващия се град. В столицата, която след 1989г. постепенно се наложи като основен икономически притегателен център, сред процесите на приватизация, обедняване на населението и цялостната икономическа промяна, пред която се изправи българското общество.
В изложбата, която в София ще бъде показана в Студио Даухаус, са включени работи, създадени в рамките на проект „Обезлюдяващи се градове” за четирите избрани региона: Лайпциг/Хале, Манчестър/Ливърпул, Детройт и Иваново (Русия). На вниманието на публиката са 15 произведения на художници, архитекти, режисьори, графици, културолози и социолози, сред тях има работи на Антье Еман, Михаел Бауте, Харун Фароки, Клеменс фон Ведемайер, Сава Митурич, Сергей Митурич и Джон Дейвис. „Обезлюдяващи се градове” бе показана вече в Русе, (http://shrinkingcities.com/352.0.html) като в изложбата бе включен и видео филма на Камен Стоянов „Места, където светът се разпада”.
В София тя ще включва и видео клипа на Иво Иванов „Sofia, Bulgaria”, осъществен съвместно със Сдружение за градски изследвания със средствата на изкуството X-TENDO.
В рамките на изложбата в Студио Даухаус ще се състоят презентации и дискусии по темите:
- „Горещи визуални град(ове)”, презентация на Лъчезар Бояджиев (художник), фокусираща се върху градския интерфейс и процесите на пре-договаряне на градското пространство между различни „частни” и „публични” негови агенти.
- „Биополитика и градско пространство”, Момчил Христов (социолог) и Ана Антова (архитект) е дискусия върху проблемите на урбанизма и властовите отношения при вземане на решения за плана и вида на градското пространство.
- „Модели на изоставяне”, презентация на Вероника Цекова (художник), която включва серия фотографии, заснети в Десау, Германия през 2005г. През 2006г. серията фотографии бе показана в Гьоте Институт София. В рамките на изложбата тя ще бъде използвана като основа за дискусия, дали процеса на свиване на градовете създава предпоставки за появата на хетеротопии и дали “свиващото” се лице на града маже да бъде наречено и превърнато в музей на открито.
* терминът “shrinking city” е разработен от Филип Освалд. Главен куратор и инициатор на проект „Обезлюдяващи се градове”.
Обща информация за изложба „Обезлюдяващи...
Маркетинг директорът на Спиди Нет открив...
Участвайте тук във виртуалната изложба н...
Маркетинг директорът на Спиди Нет открив...
Участвайте тук във виртуалната изложба н...
Следващ постинг
Предишен постинг
Няма коментари
Търсене
За този блог

Гласове: 1033